XXXVOgólnopolski Rajd Wisła 2012, Trasa III

Przygotowania trwały już od dłuższego czasu. W związku z Rokiem Broniewskiego 35. edycja Rajdy WISŁA musiała być sukcesem. Przygotowywali się wszyscy – organizatorzy – aby każda – nawet najmniejsza nieścisłość została dopracowana, obsługa i komendanci tras, aby trasy były dla uczestników atrakcyjne. Przygotowywali się przedstawiciele władz, w tym Prezydent Miasta Płocka, Starosta Płocki, Starosta Sochaczewski, Starosta Gostyniński, Wójtowie Gmin: Łąck, Gostynin, Szczawin Kościelny, Słupno, Płońsk, którzy objęli honorowym patronatem poszczególne trasy. Przygotowywali się także sami uczestnicy – uzupełniając ewentualne braki w sprzęcie oraz pracując nad kondycją, bowiem trasy XXXV Ogólnopolskiego Rajdu WISŁA pomimo sprzyjających warunków atmosferycznych nie należały do najłatwiejszych.

WISŁA jest rajdem symbolicznym - otwierającym sezon wędrówek i letnich biwaków. Jest też tym czasem, kiedy to harcerze z całej Chorągwi Mazowieckiej ZHP ( a i nie tylko, bo tegoroczną jego edycję zaszczycili również harcerze z Hufca ZHP Kutno – Chorągiew Łódzka), kiedy po ponad pół roku od wrześniowego Święta Chorągwi mogą się ponownie spotkać i przy ognisku i dźwiękach gitary spędzić czas.

Niewątpliwym walorem było także miejsce – ukochane przez wszystkich Gorzewo, które przyciąga. Nie trzeba być harcerzem, aby poczuć ten niezwykły klimat, tę niezapomnianą atmosferę. To właśnie w sobotę w Gorzewie, podczas wieczornego ogniobrania przygotowanego przez 3 Ciechanowską Wielopoziomową Drużynę Harcerską ŻYWIOŁY czuć było tę niezwykłą więź harcerską.

Tradycyjnie już Stanicę Gorzewo odwiedziło wielu gości, wśród których nie zabrakło hm. Małgorzaty Sinicy – Naczelnika ZHP, hm. Grzegorza Woźniaka – Członka Głównej Kwatery ZHP, Członka Rady Naczelnej ZHP - hm Roberta Konarskiego, Przewodniczącego Rady Chorągwi Mazowieckiej ZHP - hm Krzysztofa Wasilewskiego. Mazowieckich harcerzy nie zawiedli także: Starosta Płocki Michał Boszko, Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik, Dyrektor Książnicy Płockiej - Joanna Banasiak, Wójt Gminy Gostynin -Edmund Zieliński, Wójt Gminy Szczawin Kościelny- Jerzy Sochacki, Starosta Gostyniński- Jan Baranowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łącku Zdzisław Ratajczyk, którzy wręczali nagrody zwycięzkim drużynom na poszczególnych trasach.

W klasyfikacji generalnej hufców niepokonanym okazał się i puchar z rąk Naczelnika ZHP Hufiec ZHP Mława, na drugim miejscu – Hufiec ZHP Płock, któremu puchar wręczył Starosta Płocki Michał Boszko, miejsce trzecie – Hufiec ZHP Sochaczew, który puchar otrzymał z rąk Mazowieckiego Kuratora Oświaty – Karola Semik.

Swoją obecnością zaszczycił także Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski, który celebrował poranną, niedzielną mszę polową.

Każde spotkanie mazowieckich harcerzy jest świetnym czasem snucia planów, podsumowań i podziękowań. Podczas XXXV Ogólnopolskiego Rajdu WISŁA 2012 Srebrnym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP” odznaczony został Karol Semik - Mazowieckiemu Kuratorowi Oświaty, natomiast w podziękowaniu za troskę o sprawy wychowania dzieci i młodzieży Honorowe wyróżnienie „Niezawodnego Przyjaciela” w postaci Laski Skautowej otrzymał Michał Boszko – Starosta Płocki

Komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP, w podziękowaniu za troskę o sprawy wychowania dzieci i młodzieży oraz za pomoc okazaną Chorągwi Mazowieckiej ZHP przyznał:

Srebrne Honorowe Odznaki Ruchu Przyjaciół Harcerstwa przyznane zostały: Ryszardowi Bijakowi - Nadleśniczemu Nadleśnictwa Łąck, Ks. Stefanowi Cegłowskiemu - dyrektorowi Muzeum Diecezjalnego w Płocku, Pawłowi Kaczyńskiemu - prezesowi Płockiego uniwersytetu Ludowego, Edmundowi Zielińskiemu - Wójtowi Gminy Gostynin, Izabeli Siander - Pełnomocnikpwi Wojewody Mazowieckiego ds. organizacji pozarządowych.

Odznaki za służbę instruktorską na rzecz Chorągwi Mazowieckiej ZHP komendant Chorągwi przyznał:
phm. Anicie Pikulskiej – Hufiec ZHP Płońsk,
pwd. Katarzynie Roguszewskiej – Hufiec ZHP Mszczonów
pwd. Andrzejowi Rybus – Tołłoczko – Choragiew Mazowiecka ZHP

Weterani rajdowi twierdzą, że rok bez WISŁY to rok stracony. Grzechem dla harcerza jest twierdzić inaczej. Podczas minionego weekendu w Gorzewie bawiło się ponad 600 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów oraz goście. Kolejna tak wielka impreza we wrześniu – będą to Dni Chorągwi Mazowieckiej organizowane w Płocku.

Tymczasem odliczamy do kolejnej – 36. już edycji Rajdu, a ta już za rok!

_ _
Agnieszka Białecka